ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ
«ЗАХИСТ ДІТЕЙ ВІД СЕКСУАЛЬНОГО НАСИЛЛЯ В ІНТЕРНЕТІ: ОСВІТНІЙ ПРОЄКТ "STOP SEXTING"»
Сексуальне насилля онлайн – один з викликів, який стоїть перед батьками та педагогами. Діти можуть стикатись із сексуальним насилля в Інтернеті у формах секстингу, кібергрумінгу та сексторшену.
Секстинг – це надсилання інтимних фото чи відео з використанням сучасних засобів зв’язку. Діти можуть надсилати такі матеріали як знайомим, так і не знайомим їм у реальному житті людям. Матеріали подібних переписок можуть бути оприлюднені, що часто призводить до кібербулінгу та цькувань дитини у школі.
Кібергрумінг — це процес комунікації із дитиною в Інтернеті, під час якого злочинці налагоджують довірливі стосунки з дитиною з метою сексуального насильства над нею у реальному житті чи онлайн. Вони можуть змушувати дітей виконувати певні сексуальні дії перед камерою. Злочинці свідомо будують своє спілкування з дитиною так, аби викликати в неї теплі почуття та довіру, показати, що вона цінна та унікальна. Вони можуть прикидатися однолітками дитини, пропонувати роботу моделлю, дарувати подарунки тощо.
Сексторшен – налагодження довірливих стосунків із дитиною в Інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантажування та вимагання додаткових матеріалів або грошей.
Звертаємо увагу: якщо дитина стала жертвою секстингу, кібергрумінгу чи сексторшену, необхідно звернутися до поліції.
Освітній проєкт #stop_sexтинг за підтримки МОН, Мінцифри та Уповноваженого Президента України з прав дитини створили навчальні матеріали для батьків і педагогів щодо упередження та протидії сексуальному насиллю в Інтернеті:
- - Урок «Інтимні селфі в інтернеті» для 7-11 класів
- - Урок «#не_ведусь» для 5-6 класів
- - Квест «#не_ведусь» для 7-8 класів
- - Квест «#не_ведусь» для 9-11 класів
ПОСІБНИКИ, ЯКІ МОН ПРОПОНУЄ ВИКОРИСТОВУВАТИ БАТЬКАМ І ПЕДАГОГАМ ДЛЯ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ БЕЗПЕЧНОМУ КОРИСТУВАННЮ ІНТЕРНЕТОМ:
- Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків
- Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник
- Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.
- Пам’ятка для батьків "Діти. Інтернет. Мобільний зв’язок", розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі.
- Онлайн-посібник "COVID-19. Поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів"
- Посібник Ради Європи "Свобода вираження поглядів та інтернет"
- Навчально-методичний посібник "Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в інтернеті"
- Методичні рекомендації до використання в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти навчально-методичного посібника та робочого зошита „Інтернет, який ми хочемоˮ (the Web We Want)
- Дізнайся про свої права в цифровому середовищі
- Попередження та протидія КІБЕРБУЛІНГУ в дитячому середовищі України
- Запобігаємо кібербулінгу змалечку
Пам’ятка для батьків «Безпека дітей в Інтернеті»
Батькам під час комунікації з дитиною варто, зокрема:
- говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати;
- будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною;
- формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища та підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальною за це;
- заохочувати користуватися ґаджетами в зонах видимості дорослих;
- встановлювати часові межі користування ґаджетами та контролювати додатки, ігри, вебсайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;
- бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту.
У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звертатися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України (цілодобово).
Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:
- Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини (пн – пт, з 12:00 до 16:00):
- 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних),
- 116 111 (безкоштовно з мобільних);
- онлайн-консультація для підлітків у Teenergizer;
- чатбот у Telegram і Viber допоможе дізнатися, куди звертатися по допомогу.
Рекомендації щодо запровадження «батьківського контролю» в мережі Інтернет
ДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ 2021
9 лютого 2021 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.
День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більше того, це запрошення для всіх до важливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.
День безпечного Інтернету в Соснівському ліцеї №3 відзначили шляхом проведення години спілкування на тему «Інтернет очима дітей», випуском інформаційних стіннівок, постерів, буклетів, коллажів на тему «Мережева етика», “Безпека дітей в Інтернеті”, “Мережа як стиль життя”. 09 лютого учителями інформатики було проведено інтерактивну вікторину «Подорож до країни Інтернет-небезпек» для учнів 5-го класу. Членами шкільного містечка був проведений квест «Безпечний Інтернет» для учнів 6-их класів. Окрім того, 09 лютого запам’ятався школярам, як Єдиний день інформування, протягом якого кожному бажаючому, учитель інформатики надавав консультації стосовно правил розумного спілкування у віртуальному середовищі. Для школярів було організовано перегляд відео про безпечний Інтернет. Аналізуючи переглянуті відеофрагменти, учні знайомилися з основними видами реальних небезпек віртуального світу, які на сьогоднішній день визнано проблемами людства, – це Інтернет-залежність, фішинг як вид шахрайства, соціальні мережі як засіб впливу на політичне та соціальне життя людей, використання інформації агресивного змісту, негативний вплив на психіку та здоров’я дитини.
Небезпечний злочинець чи кращий друг?
Інтернет може бути різним. Яким саме - обирати Вам. Ви за безпеку у всесвітній мережі? Так? Тоді дотримуйтесь правил користування Інтернетом, розкажіть про них Вашим дітям, батькам, друзям захистіть себе та свою родину.
Пам'ятка
Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям
-
Не давайте нікому своїх паролів.
-
Не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби.
-
Не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам.
-
Повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного місту, пропозиції).
-
Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.
-
Не діліться своїми фото з незнайомцями.
-
Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).
-
Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.
-
Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.
-
Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.
-
Не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу).
-
Не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси.